Choď na obsah Choď na menu
 


Staronové 3D okuliare od NVidie

 

CES 09 prinieslo okrem množstva ďalších vychytávok aj znovuzrodenie stereoskopických okuliarov od Nvidie. Tie sa na trhu objavili už pred niekoľkými rokmi, ale pre svoju nevyužiteľnosť a malú popularitu ich firma na dlhšie obdobie stiahli z trhu. Dnes sa vracajú v modernejšej úprave.

Hlavným rozdielom je prevedenie, keď už okuliare nie sú zbytočne veľké a ťažké (vážia iba 50 g). K počítaču sa pripájajú bezdrôtovo, pričom zabudovaná batéria ich na jedno nabitie dokáže poháňať cca 40 hodín. Okuliare GeForce 3D Vision pracujú na „zatváracom“ princípe, teda v každom okamihu sa na monitor pozeráte iba jedným okom. K okuliarom sa dodáva potrebný driver, ktorý vytvára požadovaný 3D efekt scény. Momentálne je produkt kompatibilný takmer s 300 hrami, od starších až po tie najnovšie (Fallout 3, L4D) a jediným obmedzením je cca 30 percentný prepad frameratu pri aktivácii 3D zobrazenia. Keďže 3D dojem sa nedá objektívne zachytiť, budeme si musieť vystačiť s opisom zážitkov z recenzií (napríklad bittech), kde boli s výsledným dojmom spokojní najmä pri hrách na Source a Oblivion engine.

Keďže 3D efekt sa zdá spracovaný slušne, okuliare musia mať iný háčik. Prekvapivo ním nie je ani tak cena (200 dolárov už rozhodne nie je toľko, čo kedysi), ale nutnosť pri hraní používať 120 Hz monitory. Technológia zatvárania si teda vyžiadala svoju daň a zoznam certifikovaných 120 Hz monitorov/projektorov je naozaj krátky.

 

Top hardware roku 2008

 

Nielen hry každý rok dostávajú svoj rebríček „best of“, niečo podobné má už dlhšie tradíciu aj vo svete hardware. Jedným zo známych HW portálov, ktorý to najlepšie z najlepšieho ku koncu roka vyberá, je aj bit-tech. Poďme sa pozrieť, kto si v ich poradí vydupal popredné priečky. Prví v jednotlivých kategóriách sú uvedení víťazi, za nimi nasledujú nominovaní, resp. produkty hodné pripomenutia.

 Najlepší CPU: Intel Core 2 QUad Q6600, Intel Core i7 920, Intel Core 2 Duo E8400, AMD Athlon 64 X2 4850e
 Najlepšia grafika: AMD ATI Radeon HD 4870 1GB, Nvidia GeForce GTX 260-216, AMD ATI Radeon HD 4850
 Najlepší chipset: AMD 780G, Intel P45, Nvidia GeForce 8200
 Najlepšia základná doska: Asus Maximus II Formula, DFI LANParty LT X48 T2R, Asus P6T Deluxe, Gigabyte GA-EP45-UD3R
 Najlepšia pamäť: Corsair TW3X4G1600C9DHX, OCZ DDR2 PC2-9200 Flex II 4GB, G.Skill Pi Black 4GB 800MHz.
 Najlepší disk: Samsung SpinPoint F1 1TB, Intel X25-M 80GB SSD
 Najlepšia skrinka: Cooler Master ACTS 840, Akasa Omega, Cooler Master HAF 932
 Najlepšie chladenie: ThermalRight Ultra 120 eXtreme, Noctua NH-U12P, Akasa Blue Aurora, Akasa 965BL
 Najlepší notebook: Samsung NC-10, Asus Eee PC 1000, Acer Aspire One
 Najlepší displej: NEC MultiSync LCD3090WQXi, Hanns.G HG221AP, Iiyama ProLite E2208HDS
 Najlepší zdroj: be quiet! Dark Power Pro 650W (dobrý názov :)), Cooler Master UCP Ultimate 900W PSU, Antec Signature 850W PSU, Corsair TX750W PSU.
 Najlepšie doplnky (štyria ocenení): Matrix Orbital GX Typhoon, Asus Xonar DX, SteelSeries Ikari myška, Sumo Omni (sedací vak)
 Top inovácia: ATI RV770, Intel Atom, J&W MINIX 780G mini-ITX HTPC doska, Nvidia CUDA, Nvidia GeForce 9400M, Sapphire Vapour Chamber Technology.

 

 

 

Slovíčko Mobiln ste asi v súvislosti so spoločnosťou Intel ešte nepočuli. A možno vám tento názov nehovorí vôbec nič. Všeobecne sa o tomto projekte hovorí málo, ale v podstate ide o iniciatívu Intelu vyvinúť operačný systém pre notebooky a mobilné internetové zariadenia osadené vlastnými procesormi. O prechode OS do alfa štádia informuje arstechnica spolu s niekoľkými málo detailmi. Systém bude založený na Linuxe (konkrétne si dosť veľa požičal z Fedory), pričom niektoré „tučniakovské“ firmy (Linpus, GoS, Mandriva) ohlásili, že jadro Moblina budú využívať vo svojich distribúciách. Intel sa v tejto verzii OS zameral na implementáciu manažéra internetového pripojenie a zrýchlenie bootovania, čo sa podľa všetkého vyplatilo a systém bootoje naozaj expresne. Ak by ste mali chuť si Moblin vyskúšať, stiahnuť si ho môžete odtiaľto. Systém by mal fungovať na počítačoch s procesorom Atom alebo Core 2, konkrétne sa v release notes hovorí o Acer Apsire One a Dell Mini 9. Moblin funguje aj na Asus EEE 901 ale bez podpory wifi sieťovej karty.